Noord-Holland Noord barst van de energie

15 augustus 2018 13:54

Noord-Holland Noord barst van de energie

Wat maakt Noord-Holland Noord nou zo anders dan andere regio’s in Nederland? Zelf hebben we het vaak over onze nuchterheid, dat hard willen werken in onze genen zit. Toch hebben we het zeker ook getroffen met onze geografische positie: we maken feitelijk gewoon deel uit van de metropool Amsterdam. “Dankzij de ruimtelijke en logistieke voordelen staan we bij de start al 1-0 voor”, zegt Thijs Pennink, directeur van het Ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord.

Pennink schuwt de vergelijking met Londen en Parijs niet. “Qua oppervlakte is Amsterdam mét Noord-Holland net zo groot als die metropolen. Met dat verschil dat we in Noord-Holland Noord over voldoende ruimte beschikken om nog allerlei interessante initiatieven te kunnen ontplooien, mensen woonruimte te bieden en bedrijven groeikansen.” En dat gebeurt volop. Op agrarisch vlak met Seed Valley en Greenport, in de duurzame energie met de New Energy Coalition (voorheen Energy Valley, red.) en Hydrogen Valley, voor het toerisme met Holland boven Amsterdam. “Doordat we onze krachten waar mogelijk bundelen, profiteren ondernemers en inwoners optimaal van wat Noord-Holland Noord te bieden heeft.”

Innovatief netwerk

“Wat in je eentje niet lukt, lukt in een samenwerkingsverband misschien juist wel”

Nieuwe kansen zien én dromen waarmaken is vaak een weg van lange adem. Dat vraagt om testen, pilots draaien, fouten ontdekken en verbeteringen doorvoeren. Laat dat nou de Noord-Hollander op het lijf geschreven zijn! “Je zou het niet direct verwachten, maar in schuurtjes en loodsen in Noord-Holland zijn heel veel ondernemers bezig met innovatie. Om te voorkomen dat veel goede ideeën een stille dood sterven vanwege gebrek aan geld, gebrek aan tijd of gebrek aan mankracht om op grote schaal door te pakken, zijn wij voorstander van zoveel mogelijk openheid en dialoog. We willen ondernemers met elkaar in contact brengen. Wat in je eentje niet lukt, lukt in een samenwerkingsverband misschien juist wel.” Wat dat betreft vullen Noord-Holland Noord en Amsterdam elkaar ook heel goed aan: Amsterdam is een echte netwerkstad met een groeiend tekort aan woningen en bedrijfsruimte, terwijl in de regio nog voldoende ruimte is om aan die vraag tegemoet te komen. “Al wil ik wel benadrukken dat we de open ruimte in Noord-Holland absoluut koesteren”, zegt Pennink.

Nieuwe economie

Innovatie mag dan een weg van lange adem zijn, op de middellange termijn levert het de regio in economische zin ontzettend veel op. En juist daarom zijn investeringen en begeleiding in dat proces cruciaal, vindt Pennink. “Zo zijn Noord-Holland en Flevoland samen de proefregio voor Hydrogen Valley. Er wordt getest om waterstof uit windenergie te maken zodat die opgeslagen kan worden voor gebruik tijdens piekuren of als de windturbines zelf niet voldoende energie leveren.” Ook lopen er gesprekken met de transportsector over een pilot met waterstof-tankstations. In Den Helder en Alkmaar wordt gewerkt aan warmtenetten. “We onderzoeken nu of waterstof kan helpen de winterse piekvraag op te lossen. In onze Europese projecten merken we dat onze regio een graag geziene partner is, omdat we met onze kennis en activiteiten voorop lopen. Aan ons de opgave om rondom die innovaties een nieuwe economie te creëren.”

Glastuinbouw wil om

Bij de Noord-Hollandse glastuinbouwers is een hele sterke drive om te vernieuwen. “Zij hebben de ruimte en de wil om te experimenteren en met innovaties aan de slag te gaan”, zegt Pennink. De sector is een grote gasafnemer. De tuinders hebben er zowel vanuit financieel als milieukundig opzicht groot belang bij om hun energievoorziening te verduurzamen. “In het Alton-gebied bij Heerhugowaard zijn de ondernemers samen met afvalverwerker HVC uit Alkmaar een aantal jaar terug in gesprek gegaan over de aanleg van een netwerk voor warmtelevering. Niet alleen de duurzaamheidsslag die zo gemaakt wordt is belangrijk, ook de manier van samenwerking tussen veel partijen”, vertelt Pennink.

Boven Amsterdam

Met aan drie kanten water, bruisende historische stadjes en een waterrijk en groen binnenland is Noord-Holland terecht een groeiende toeristische trekpleister. “En bovendien op steenworp afstand van het overvolle Amsterdam”, zegt Pennink, waarmee hij nog maar eens wil zeggen hoe goed Noord-Holland de hoofdstad ook op dit vlak aanvult.

“Juist door de afwisseling tussen cultuur, historie en recreatie scoort Noord-Holland Noord goed bij een grote groep bezoekers; jong en oud komt hier aan zijn trekken.” Samen met lokale partijen wordt ‘Holland boven Amsterdam’ slim en effectief in de markt gezet. Gewaakt wordt voor een goede kwaliteit en door het aanbod in samenspraak af te stemmen. Zo is er gewerkt aan een groot vaarroutenetwerk inclusief routekaart waarbij horecagelegenheden, jachthavens, campings en andere partijen elk op hun eigen manier zijn aangehaakt. Het vaarroutenetwerk is vanaf 2 juni operationeel. “Kortom: zo investeren we in een product waar veel ondernemers baat bij hebben en dat het imago van de regio een positieve boost geeft.”

In beeld bij mensen

De ondernemende Noord-Hollander, met zijn hang naar daadkracht, en zijn sterke drive om steeds weer te vernieuwen is nog lang niet uitgewerkt. “Dat rechtstreekse, dat duidelijke, dat typeert de mensen hier absoluut. Ze gaan graag aan de slag. Dat is absoluut een pre, maar toch kun je het soms ook als een handicap ervaren. Mensen hebben een goed idee, werken dat uit, maar praten er niet over. Terwijl juist samenwerken de realisatie in een stroomversnelling kan brengen.” Dat geldt niet alleen voor die goede ideeën trouwens, ook als het om het in beeld komen bij potentiële werknemers gaat is het van cruciaal belang om te laten zien dat je er bent en te laten weten waar je mee bezig bent. “Vernieuwing heeft op jonge mensen een enorme aantrekkingskracht. Nu merk je al dat er een krapte begint te ontstaan op de arbeidsmarkt, dat tekort zal zich de komende jaren steeds nadrukkelijker manifesteren. Dat is iets waar elke ondernemer nu al mee bezig zou moeten zijn.” «

Ontwikkelingsbedrijf NHN

Bergerweg 200, 1817 MN Alkmaar

Telefoon 072 - 519 57 74

E-mail info@nhn.nl

www.nhn.nl

Tekst: Isabelle Brug // Fotografie: Marcel Rob

terug

Reacties op dit artikel

Reactie plaatsen? Log in met uw account.

Om de gebruiksvriendelijkheid van onze website en diensten te optimaliseren maken wij gebruik van cookies. Deze cookies gebruiken wij voor functionaliteiten, analytische gegevens en marketing doeleinden. U vindt meer informatie in onze privacy statement.