Bezemer & Schubad, het expertbureau op gebied van sociale veiligheid op de werkvloer

12 juni 2025 15:27

Bezemer & Schubad, het expertbureau op gebied van sociale veiligheid op de werkvloer

De afgelopen maanden gaat het, mede dankzij spraakmakende zaken uit de entertainment-industrie, vaak over het belang van een veilige werkplek. Het thema is echter niet nieuw, vertelt Ernst-Jan Schubad, directeur van het toonaangevende expertbureau Bezemer & Schubad.

Hij vertelt dat het bedrijf ruim veertig jaar geleden werd opgezet door Willeke Bezemer, die vanuit de Rutger Stichting veel te maken had met seksualiteit, en Alie Kuiper, die vanuit de FNV veel bezig was met de rechten van werknemers. “Zij zagen dat er op het werk seksuele intimidatie plaatsvond en dat er onvoldoende tegen gedaan werd. Ze besloten dat samen aan te pakken. Dat begon met voorlichting, het aanstellen van vertrouwenspersonen en het geven van trainingen.”

Ernst-Jan Schubad besloot om 2012 het team te versterken. Voorheen had hij enkele juridische en managementfuncties vervuld. Ook was hij directeur bij GIMD, een organisatie die groot was in bedrijfsmaatschappelijk werk. Toen hij kennismaakte met Bezemer & Kuiper viel het snel op zijn plek. “Het werk dat zij hoofdzakelijk deden, was binnen mijn werk maar een klein deel. Maar dat was wel het deel dat ik het leukste en meest interessant vond. Bij Bezemer & Kuiper zou dat de hoofdmoot zijn.” Inmiddels is het expertbureau bekend onder de naam Bezemer & Schubad.

Sociale veiligheid

Ook tegenwoordig is het tegengaan van seksuele intimidatie op het werk een belangrijke bezigheid van het expertbureau. Maar, zo benadrukt Ernst-Jan Schubad, sociale veiligheid is breder. “Het thema heeft zich verbreed tot andere vormen van ongewenst gedrag, zoals pesten, discriminatie, agressie en geweld. Uiteindelijk gaat het erom dat mensen op een prettige manier hun werk kunnen uitvoeren, zonder allerlei gedoe en last van anderen. Met andere woorden, het gaat erom dat je het fijn en veilig hebt op je werk.”

Bezemer & Schubad heeft vanouds een belangrijke rol in het oplossen van problemen op de werkvloer. Als expertbureau sociale veiligheid geven zij onder meer adviezen en worden er ook cultuuronderzoeken uitgevoerd. “De duur van een onderzoeksopdracht varieert van weken tot een paar maanden, waarin je allerlei mensen spreekt, de cultuur analyseert en een rapportage opstelt.”

Schubad ziet een duidelijke bewustwording van het belang van sociale veiligheid. Waar in de beginjaren vaak niet werd opgetreden, worden de onderzoeksresultaten nu vaker omgezet in actie. “Dan komen wij, doen onderzoek met aanbevelingen en wordt er uiteindelijk hierop actie ondernomen vanuit de organisatie. Hoewel effectief, is deze aanpak toch ook curatief, dus na het ontstaan van problemen. De situatie die wij onderzoeken is ergens uit ontstaan. Er zit een historie aan vast, waardoor het probleem dieper kan liggen dan in eerste instantie wordt gedacht.”

Hij ziet met grote tevredenheid dat steeds meer bedrijven inzien dat het concrete conflict vaak een symptoom is van een dieperliggend probleem. “Het komt steeds meer voor dat een bedrijf, na een interventie op individueel niveau, zegt dat ze zoiets niet nogmaals willen meemaken en iets aan de bedrijfscultuur willen doen. Wij gaan dan actief met hen aan de slag, bijvoorbeeld met een groot preventief trainingsprogramma. Het is erg bevredigend om die trend te zien: van ad hoc reageren, naar preventie.”

Hij merkt dat preventieve trajecten vaak ook een stuk prettiger werken. “Er is nog geen sprake van ellende en de meeste mensen vinden het fijn aan zulke sessies deel te nemen.”

Steeds meer preventie

De vertrouwenspersoon blijft hoe dan ook nodig. “Er is nieuwe wetgeving op komst die bedrijven verplicht een vertrouwenspersoon aan te stellen. Dat geldt ook voor kleinere bedrijven. En je moet ook klachtencommissies blijven houden, want soms is dat een pad dat in vastzittende situaties ook bewandeld moet kunnen worden.”

Toch voorziet hij vooral groei binnen de preventie. “We hebben laatst een grote veiligheidsregio in Nederland geholpen met een preventieve training voor alle medewerkers. Daar waren we een jaar mee bezig. De vraag groeit, dus daar ligt nog heel veel werk.”

Ook voorziet hij een toename in de-escalerende oplossingen: geen klachtenprocedures meer of ander slepend onderzoek, maar kleinere en gerichte interventies. “We hebben nu allerlei procedures en klachtenregelingen, maar kunnen we niet voorkomen dat we in die verliessituaties van klachtenprocedures komen? Want die procedures zijn echt vreselijk formeel; haast rechtbank-achtige situaties waarmee vaak niemand echt geholpen is. Dus zoeken we naar de-escalerende interventies, zoals begeleide gespreksvoering of mediation. De interesse in snelle, kleine oplossingen neemt toe.”

Bezemer & Schubad wil daarin een belangrijke rol blijven spelen. “Ons aanbod van diensten heeft zich in de loop der tijd ontwikkeld. We blijven ook zoeken naar nieuwe oplossingen. Oplossingen waarbij je mensen aan tafel krijgt, zodat ze elkaar in de ogen kijken en uitspreken wat men écht van de situatie vindt. Dan los je zaken echt op.”

terug

Reacties op dit artikel

Reactie plaatsen? Log in met uw account.

Om de gebruiksvriendelijkheid van onze website en diensten te optimaliseren maken wij gebruik van cookies. Deze cookies gebruiken wij voor functionaliteiten, analytische gegevens en marketing doeleinden. U vindt meer informatie in onze privacy statement.