The Human Factor

1 mei 2017 14:01

The Human Factor

Techniek, Smart Industry, internet of things. Het wordt er allemaal niet eenvoudiger op. En ook niet Nederlandser, maar dat terzijde.

Zeker in de maakindustrie zal de robotisering alleen maar toenemen. Bedrijven halen inmiddels zelfs op grote schaal productie terug uit lage lonen landen, onder meer omdat er in West Europa bijna zonder loonkosten geproduceerd kan worden. Van grondstof naar ingepakt, verscheept eindproduct en dat zonder menselijke handelingen. Voor de één een droom, voor de ander een nachtmerrie. Volgens mij vooral onvermijdelijk.

Ook in de zorg gaat de digitalisering door. Mevrouw Janssen hoeft niet meer te wachten op die 2 keer in de week dat de zuster 5 minuten heeft om haar te helpen met douchen. Dankzij de ingenieuze douche-robot gaat zij onder de douche wanneer ze wil: alle taken die vroeger door de zuster gedaan werden, worden dan overgenomen door de robot. Gevolg: meer privacy en meer zeggenschap over haar eigen leven.

Het brengt ons onvermijdelijk tot de vraag: wat is onze toegevoegde waarde? De USP van “de mensch”. Zijn we nog van waarde, of hebben we onze beste tijd gehad? In het geval van mevrouw Janssen en haar zuster is het niet zo ingewikkeld: er is juist weer ruimte voor aandacht en echt contact met mevrouw Janssen.

En de (maak)industrie? Wat is daar de toegevoegde waarde van de BV Mensch? «

Jan Steven Eilander

Ambachtsplein

www.ambachtsplein.nl

Reacties op dit artikel

Reactie plaatsen? Log in met uw account.

Om de gebruiksvriendelijkheid van onze website en diensten te optimaliseren maken wij gebruik van cookies. Deze cookies gebruiken wij voor functionaliteiten, analytische gegevens en marketing doeleinden. U vindt meer informatie in onze privacy statement.