Hoe een puberfascinatie voor de Maffia leidt tot een prikkelende kijk op organisatiestructuren
5 april 2023 16:15
Jan-Joost Kroon is auteur van het managementboek ‘van Capo tot CEO’. Een boek waarin hij als organisatiedeskundige een vergelijk trekt tussen de bedrijfsvoering van de drie grootste Italiaanse Maffiaorganisaties en die van huidige (non-)profit bedrijven. Zijn inzichten komen voort uit de fascinatie voor het reilen en zeilen van deze criminele organisaties die hij op 13-jarige leeftijd ontwikkelde. “Het zijn moderne miljardenbedrijven die hun familie en vrienden koesteren en tegelijkertijd keihard zijn voor buitenstaanders. En ze passen zich altijd weer aan nieuwe en veranderende situaties aan. Daar kunnen we veel van leren.”
“Ik ben mijn leven lang gefascineerd door de Italiaanse Maffia. Op dertienjarige leeftijd raakte ik verslingerd aan de films met Al Pacino zoals Scarface en Donnie Brasco. Ik kocht alle video’s, bekeek de films tientallen keren, las boeken en verzamelde alle informatie die ik maar kon vinden.” Jan-Joost Kroon hield destijds zijn grote interesse voor de criminele organisatie voor zich. Hij voelde van binnen dat hij dit niet aan de grote klok moest hangen. “Mensen dicht bij mij wisten wel dat ik fan was, mijn kamer hing vol met posters, niet van voetbal of popartiesten, maar met afbeeldingen van de Maffiafilms en -personages.”
Van fascinatie naar kennis delen
Tijdens zijn studie bedrijfskunde leerde hij hoe een succesvol bedrijf in elkaar steekt, hoe grotere corporates hun organisatie efficiënt aanpakken. Toen schoot hem wel door het hoofd ‘ik ken internationale bedrijven die hun zaakjes ook slim voor elkaar hebben’, maar het duurde tot 2018 totdat hij er voor het eerst openlijk over sprak. “Ik was lid van een netwerkclub. Als leden werden we uitgedaagd iets te delen wat anderen nog niet van je wisten. Het was een vertrouwde omgeving en ik voelde dat het goed was. Ik kreeg leuke reacties op mijn verhaal.” Voor Jan-Joost was dit een bevestiging van wat er al langer in mijn hoofd zat: kennis delen met een unieke benadering van organisatiestructuren. “Na jarenlange twijfel ben ik ‘eindelijk’ mijn kennis over de Maffia gaan opschrijven.”
Maffiakennis in de dagelijkse praktijk
Als organisatiedeskundige begeleidt Jan-Joost bedrijven bij organisatieontwikkelingen. “Directieleden zoeken naar een manier om problemen in hun organisatie op te lossen. Zij leunen op mijn expertise, omdat mijn verhaal anders is dan dat van andere adviseurs. Ik geef geen mainstream advies omdat ik geloof in de bedrijfsvoering van deze criminele organisaties. Ik trek vergelijkingen en geef voorbeelden om te laten zien hoever je kunt komen.” Jan-Joost vertelt dat zijn toehoorders vooral verbaasd zijn over hoe slim en snel de maffia werkt. “Iedereen heeft er wel een beeld bij, maar als je de criminele elementen verwijdert, zie je een super efficiënte organisatie. We kunnen veel leren van hun structuur, manier van samenwerken en communicatie.”
Van Capo tot CEO
In maart 2022 werd ‘Van Capo tot CEO’ gelanceerd en kreeg direct ‘waanzinnig goede reacties’. Lezers vinden het ‘toegankelijk’ en ‘verfrissend’. Het boek stond bijna vier weken op nummer 1 van Managementboek top 100 en was genomineerd voor het managementboek van het jaar. De jury oordeelde: ‘Leiderschap is vanuit de praktijk en realiteit onderzocht, met de spanning van Sopranos. Originele invalshoek, luchtig maar goed onderzocht, mooi vormgegeven, écht even wat anders’.
Het begin van de toekomst
“Ik heb het gevoel dat ik pas aan het begin sta van wat ik met ‘Van Capo tot CEO’ kan neerzetten”, deelt Jan-Joost. Voor de auteur blijft het niet bij het boek alleen. Hij geeft ook presentaties, is keynote-spreker op bedrijfs- of klantenevents, geeft een podcastserie uit en verzorgt workshops (‘sitdowns’ zoals die bij de Maffia heten) en ontwikkeltrajecten voor bedrijven. Alles met het boek als uitgangspunt en gericht op het (non-)profit bedrijfsleven om met de eigen organisatie aan de slag te gaan. “Mensen zien dat ik met mijn aanpak tegen de stroming in roei. Ik ga uit van het Maffia ‘need to know principe’: doe wat je moet doen en wees daar de beste in, voeg op die manier het maximale toe aan je organisatie. Een beslissing hoeft niet altijd populair te zijn maar moet wel de beste zijn. Pappen en nathouden, ego’s strelen, altijd maar vriendjes zijn, zijn niet de uitgangspunten van sterk leiderschap.
Ik heb de eerste contouren staan voor een vervolg op mijn boek, meer gericht op leiderschap. Maar nog steeds met een vergelijking met de georganiseerde misdaad want die geeft een ‘vernieuwende en prikkelende kijk op organisatiestructuur’.”
Meer informatie: janjoostkroon.nl
Reacties op dit artikel
Reactie plaatsen? Log in met uw account.