Een sterk groeiende afzetmarkt: senioren die langer thuis willen wonen
28 oktober 2020 13:18

Het is een van de weinige doelgroepen in Nederland die hard doorgroeit: langer thuis wonende senioren. Dat langer thuis wonen gaat niet zonder hulpmiddelen en woningaanpassingen – een mooie kans voor ondernemers. Echter vereisen 70-plussers en hun kinderen een doordachte marketingcommunicatiestrategie. De senioren van nu actiever, fitter en vooral assertiever dan ooit en vraagt het een doordachte aanpak om hen te bereiken.
Carmen van Andel, hoofdredacteur van Langer Thuis in Huis, een online contentplatform voor senioren die langer in hun eigen huis willen blijven wonen, geeft drie tips voor ondernemers om met succes om die senioren te bereiken en te binden aan je merk.
Tip 1: Verschillende generaties
Wie senioren wil bereiken doet er goed aan te kijken naar de verschillende generaties. Elke generatie heeft – een uitzondering daargelaten – zijn eigen normen, waarden en uitdagingen. Socioloog Hans Becker, ruim 30 jaar verbonden aan de Universiteit Utrecht, definieerde die generaties als volgt:
- Stille Generatie, 1925-40
- Respect voor gezag, gedragen zich ‘zoals het hoort’
- Babyboom Generatie, 1940-55
- Vitaal, idealistisch, willen zinvol actief blijven, hedonistisch
- Generatie X, 1955-70
- De verbinders, benutten diversiteit constructief
Drie totaal verschillende generaties die alle drie een andere aanpak kunnen gebruiken.
“Wat die aanpak is, is uiteraard afhankelijk van wat u verkoopt. Gaat het om ingrijpende woningaanpassingen, dan is het goed om te weten dat de Stille Generatie niet snel geld uitgeeft aan luxe producten. De Babyboomers daarentegen wel. Dit vraagt dus om twee verschillende tactieken. Enerzijds een campagne die bijvoorbeeld gaat over de noodzaak van uw product voor de Stille Generatie en anderzijds over de luxe en het comfort dat uw product brengt voor de Babyboomers,” aldus Van Andel.
Het CBS is een waardevolle bron van veel informatie over de diverse generaties. Een mooie plek om te beginnen.
Tip 2: Senioren hebben meer levenservaring
Het is van groot belang om senioren te beschouwen als serieuze en kritische kopers. Zij hebben meer, veel meer, levenservaring dan de gemiddelde marketeer, een punt om niet te onderschatten.
“Bovendien weten senioren wat ze willen, prikken door loze marketingkreten heen en zijn niet bang om hun mening te ventileren. Zeker niet op het internet. Het is dus belangrijk om hen nooit aan te spreken alsof ze niet weten waarover ze het hebben. Uit den boze is ook om over hen te spreken als immobiele en inactieve mensen die zich ver buiten de maatschappij bevinden. Ten tweede is het essentieel dat u niet doet alsof u zich herkent in het leven van een senior als dat niet waar is,” zegt Van Andel. “Het is helemaal niet erg als u zich niet goed kunt identificeren met een 85plusser uit de Achterhoek. Wees vooral eerlijk. Dat wordt gewaardeerd.”
Tip 3: emoties
Een goede manier om engagement te creëren bij senioren is het stellen van vragen waarin zij zich kunnen herkennen. Dat mogen best dingen zijn die mensen raken. Emoties zijn de sterkste aankoopmotieven, zoals Aart-Jan van Erkel schrijft in Maak ze gek.
Bijvoorbeeld:
- Heeft u moeite met traplopen?
- Komt u amper nog boven?
Deze vragen raken aan de realiteit van veel mensen. Door die te benoemen, realiseren mensen zich dat ze misschien toch echt een probleem hebben. Een probleem waar bovendien een oplossing voor is.
“Wij hebben bij een partner een testcampagne gedaan met deze twee verschillende benaderingen. De advertentie die de pijnpunten benoemd, heeft een CTR die meer dan twee keer zo hoog is als degene met alleen de oplossing,” zegt Van Andel. “Meer onderzoek is wel nodig, wat zijn de best werkende pijnpunten, waar moeten we bij vandaan blijven? Dat gaan we de komende tijd verder testen. Wat ik in elk geval mee wil geven is dit: ga uit van het positieve, echter, wees realistisch en boven alles: eerlijk. Daar wint u klanten mee.”
Reacties op dit artikel
Reactie plaatsen? Log in met uw account.