Disruptie en andere gemakken
6 december 2016 11:35
https://www.youtube.com/watch?v=QhByg2FgZ6I
Uber, wel eens van gehoord ?
Ik wel want dat hoort bij mijn vak : nieuwe mobiliteits initiatieven volgen.
Voor mij leek het eerst een beetje als een snorder – een illegale taxi – proberen een legaal platform te geven …..eerlijk? ik was niet zo onder de indruk. Rare Amerikanen met hun cowboyachtige vrije marktwerking. En ik had gelijk want de overheden in diverse landen starten juridisch procedures tegen uber Zie je wel : illegaal
Maar ik vertel u: ik ben om. Deze zomer was ik op uitnodiging in Bukarest. Veel gezien en veel gelopen want aan het enthousiasme van mijn gastheer lag het niet. Maar na 12 Km slenteren, stoppen en kijken in een buitentemperatuur van 40 graden had ik het wel gehad. “Zullen we een taxi terug nemen vroeg ik hem “ “Een taxi ?” was zijn verbaasde antwoord ? “Ja …?!” “Dat doen wij hier met Uber !” “Uber ?” En voor ik verder kon vragen was hij met zijn telefoon in de weer. “Zo” “op de hoek hier pakken we een biertje en met 8 minuten worden we opgepikt!” “Kost 20 lei, ietsje duurder dan normaal want het is druk .” “Alexandru komt ons halen en rijd in een witte Dacia….” Zoveel informatie en zoveel regelen in zo’n korte tijd……….dat kon toch niet kloppen? Een chauffeur die je van te voren al kent
Je weet welke auto en kenteken je komt ophalen. De prijs is van te voren bekend gemaakt – en is afhankelijk van vraag en aanbod. Geen los geld maar al automatisch betalen via de credit card. De rit zelf kunnen volgen via de App…. Ik was flabbergasted ….fantastisch …!
En dat deze voordelen door meer mensen zo wordt ervaren blijkt wel uit de enorme groei cijfers van Uber; 7 miljard zijn de Amerikanen goedkoper uit met hun taxiritjes dankzij de komst van Uber . In 500 steden actief waaronder in Amsterdam waar ik inmiddels zelf ook mijn eerste echte eigen Uber doop heb gehad. En als kers op de taart als klap op de vuurpijl : chauffeur en klant beoordelen elkaar via de app met een review!
Klanten die zich misdragen worden gewoon niet meer geaccepteerd : chauffeurs die geen goede dienst leveren (?) worden niet meer toegelaten tot het systeem van Uber : niks ingewikkelds aan : niet goed ! zeg maar dag met het handje!
Eenmaal op onderzoek uitgegaan, zag ik dat disruptieve ondernemingen zoals Airbnb en Helpling ook zo werken met wederzijdse beoordelingen. En ik zeg u: ik kan er met de hand op mijn hart niks op tegen hebben. Samen te vatten in een ouderwets gezegde: wie goed doet, goed ontmoet. In die zin grijpen deze waanzinnig originele en creatieve start ups terug op oude kernwaarden.
We kunnen in de klassieke markt de ene na de andere certificering en kwaliteitskeurmerk binnenslepen. Maar het is de klant die beslist, evenals nu dus ook de leverancier. Ik doe geen uitspraak of Uber altijd binnen de randen van de wet blijft, maar fascinerend is het wel.
Frank J. van Klink - Columnist
VNO/NCW Stedendriehoek,
Directeur XLLease, XLEasy en XLRent
Praat u maandelijks bij over ondernemen, politiek, MVO, en andere onderwerpen die ons raken.
Soms een speldenprik, gedachtenloop of een mening maar vaker een beschouwing van onze omgeving waarin wij werken.
Reacties op dit artikel
Reactie plaatsen? Log in met uw account.