
Het zijn voor sommige bedrijfstakken zware tijden. De Belastingdienst is in oktober begonnen met het invorderen van coronasteun bij bedrijven die nog niet met terugbetalen waren gestart. Dit resulteert in meer faillissementen dan in de afgelopen jaren. Bedrijven kunnen het niet meer bolwerken, ook vanwege fors gestegen kosten, onder andere door hogere lasten voor energieverbruik. Als je jarenlang hard hebt gewerkt om je bedrijf op te bouwen is het natuurlijk een hard gelag als je dan alsnog de handdoek in de ring moet gooien. Soms zijn er echter wel mogelijkheden om het noodgedwongen moeten stoppen met je bedrijf te voorkomen.
Overname door een investeerder
Als je een product of dienst aanbiedt waar op zich voldoende vraag naar is, dan kan overname door een ander bedrijf of door een investeerder een optie zijn. Je ziet dit soms ook bij winkelketens die dreigen om te vallen. Vaak stelt zo’n bedrijf wel aanvullende voorwaarden, zoals inkrimping van het personeel of het afstoten van taken of producten. Maar je kunt op die manier soms wel een faillissement voorkomen. Het is in dit verband verstandig om tijdig naar een overname kandidaat te zoeken. Als je dat pas doet als je bedrijf al in zeer zwaar weer verkeert is de kans groot dat het niet meer lukt. Maar als je een mooi product levert waar op zich wel genoeg vraag naar is, dan is er zeker een goede kans voor en doorstart mogelijk.
Durf de stap te zetten
Als je je eigen bedrijf hebt dan kan het een grote stap zijn om dat uit handen te geven. Toch kan corporate finance door Taurus een optie zijn om je bedrijf in stand te houden. Het is belangrijk om goede afspraken te maken over de voorwaarden voor de overname. Blijf je zelf in het bedrijf werkzaam? En zo ja in welke functie? Blijft de merknaam bestaan? Om teleurstellingen en misverstanden te voorkomen is het belangrijk om dit goed vast te laten leggen. Goed advies van een partner die hier ervaring mee heeft is dan zeer welkom.
Hoe ziet de toekomst eruit?
Of je moet nadenken over een overname is natuurlijk ook afhankelijk van het toekomstperspectief. Een dip van een paar maanden kun je misschien wel overbruggen. Als je goede vooruitzichten hebt dat het bedrijf in de nabije toekomst weer beter zal gaan draaien, dan is het wellicht niet nodig om voor een overname te gaan. Dan kun je misschien overwegen om een investeerder te zoeken die zich in het bedrijf inkoopt met een investering. Dit hoeft dan niet meteen een meerderheidsbelang op te leveren. Als een investeerder een bedrag van bijvoorbeeld enkele tienduizenden of eventueel enkele honderdduizenden euro’s wil investeren voor een belang van bijvoorbeeld 25% dan kun je daar wellicht ook de moeilijke tijden mee overbruggen. En dan blijf je zelf de belangrijkste aandeelhouder in je bedrijf, terwijl je wel over voldoende financiële middelen kunt beschikken en vaak ook de kennis en contacten van de investeerder.
Reacties op dit artikel
Reactie plaatsen? Log in met uw account.